Yan Derdziak / Anna Burzak fotografia - wernisaż

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 lutego 2020

Yan Derdziak (1999 – 2019) urodzony w Jałcie na Krymie, w latach 2014-2017 był uczniem Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie na specjalizacji „projektowanie graficzne”. Z czasem, projektowaniem zajął się zawodowo, czyniąc z niego podstawowe źródło dochodu, natomiast fotografia pozostała jego pasją, narzędziem prywatnej ekspresji twórczej.

W zdjęciach, które po sobie pozostawił nie znajdziemy fotografii kreowanej, inscenizacyjnej czy reportażowej. Odkryjemy za to zapis rzeczywistości, rejestrację otoczenia przefiltrowaną przez jego wrażliwe widzenie świata, która układa się w wyraźne ciągi tematyczne.


Na wystawie najliczniej reprezentowana jest metodyczna, podejmowana przez wiele dni, obserwacja kilku wybranych miejsc, niejednokrotnie fotografowanych z tego samego punktu. Powraca jedno z lubelskich blokowisk czy komin fabryczny. Niby te same, ale tak różne pod wpływem barwy i natężenia zmiennego światła, warunków atmosferycznych, pory dnia. Industrialna zabudowa, niekiedy zredukowana do wąskiego pasa przy dolnej krawędzi fotografii, staje się tłem dla „dramatów przyrody”, które dostrzegał i rejestrował Yanek. Nośnikiem dramatu są błyskawice i chmury bliskie tym, które malował Ferdynand Ruszczyc. Ich skłębiona struktura i nasycone barwy niosą z sobą ładunek emocjonalny.

Z liczby pozostawionych zdjęć wywnioskować można, że Yanek lubił fotografować wodę i jej najbliższe otoczenie. Obok typowych dla niego ekspresywnych chmur, pozostawił obrazy ciszy na jeziorze, flauty, mgieł o poranku. Wrażenie spokoju uzyskiwał poprzez redukuję kolorystyki, symetryczną kompozycję, operowanie dużymi formami.

Trzeci blok tematyczny obecny na wystawie to fotorelacje ze zdewastowanych lubelskich fabryk i opuszczonych domów. W zaśmieconych ruinach i postępującej destrukcji Yanek dostrzegał przemijające piękno rzeczy wydobyte z mroku światłem latarki lub naturalnym światłem. Niekiedy światło potrafiło upodobnić te wnętrza do scenografii filmowej, podkreślając ich koloryt, faktury, napięcia pomiędzy elementami. Powstawały wtedy fantastyczne, nastrojowe fotografie. Niestety przebywanie w takich przestrzeniach obarczone jest dużym ryzykiem, a cena za wykonanie udanych zdjęć bywa wysoka. I Yanek ją zapłacił….

Tekst: dr Małgorzata Kierczuk-Macieszko

Przygotowanie: Joanna Słupska - Maron

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Widzowie oglądający wystawę

  Widzowie oglądający wystawę

 • Powiększ zdjęcie Widzowie oglądający wystawę

  Widzowie oglądający wystawę

 • Powiększ zdjęcie Widzowie oglądający wystawę

  Widzowie oglądający wystawę

 • Powiększ zdjęcie Zdjęcie plansz wystawy

  Zdjęcie plansz wystawy

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-02-20
Data publikacji:2020-02-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Woźniak
Liczba odwiedzin:873